Z czym wiąże się upadłość konsumencka oraz kto powinien ją zgłosić?


Każdemu czasami zdarza się wpaść w kłopoty finansowe. Choćbyśmy nie wiem jak dobrze byli zabezpieczeni musimy być świadomym tego, iż nie można się czuć całkiem bezpiecznie. Sytuacja potrafi się diametralnie zmienić z dnia na dzień niekoniecznie z naszej winy.
Czasem to jedynie przejściowe kłopoty, czasem niestety jest to coś bardziej poważnego, co może doprowadzić nas na skraj bankructwa. Jakiego rodzaju mechanizmy mamy do dyspozycji będąc osobą fizyczną nieposiadającą działalności gospodarczej?

przepisy, prawo
Od 2009 roku wprowadzona do polskiego prawa upadłość konsumencka daje większą możliwość manewru- sprawdź jakie tutaj: . Wiąże się z nią możliwość zmniejszenia bądź umorzenia długów właśnie osobom fizycznym. Można się nią posłużyć w razie niewypłacalności powstałej nie z naszej winy. Upadłość może ogłosić sąd (komornikolesno.pl/kontakt/) rejonowy właściwy dla danego rejonu, a w szczególności gospodarczy wydział upadłościowy na wniosek osoby zadłużonej. Przykładowo osoba mieszkająca w pobliżu Wrocławia podlega dokładnie pod Wrocław. Osoby, którym winni jesteśmy pieniądze nie mogą same wszcząć tego postępowania. Ogłosić tą upadłość możemy raz w ciągu 10 lat, przyczyny muszą być niezależne od samego dłużnika. Najczęściej jest to jakiś wypadek, choroba albo utrata zatrudnienia. Ażeby rozpocząć taki proces osoba fizyczna musi złożyć wniosek o upadłość konsumencką do właściwego sądu upadłościowego wraz z zapłaceniem małej opłaty – około trzydziestu złotych.

Dłużnik musi wypisać we wniosku wszystkie składowe swojego majątku. Zajęte natomiast zostają jedynie te rzeczy, jakie przedstawiają faktyczną wartość i są możliwe do upłynnienia. Istnieje długi spis rzeczy, które takiemu zbyciu nie podlegają oraz jest on zawarty w jednym z dokumentów, jaki nazywa się „ograniczenia egzekucji”.

Emocjonujący materiał? Jeżeli tak sądzisz, kliknij tu. Tam czeka na Ciebie więcej bonusów (https://www.winski.pl/) - one również Cię bardzo zainteresują.książki, prawo
Author: Tony Webster
Source: http://www.flickr.com
Tego typu spis da elementarne podstawy egzystencji dla dłużnika i jego najbliższych. Sam proces upadłości konsumenckiej powinien zostać przeprowadzony w ten sposób by zapewnić godne życie osobie zgłaszającej wniosek, jak także maksymalnie zaspokoić na daną chwilę wierzycieli upłynniając wartą coś część majątku dłużnika. Jeżeli licytacja majątku nie wystarczy do spłacenia całości należności sąd jest zmuszony rozpisać dodatkowy plan spłaty. Natomiast musi być on zrobiony w taki sposób ażeby brał pod uwagę aktualny stan finansowy osoby zadłużonej jak również to jakie są potrzeby życiowe całej rodziny. Często ta spłata może zająć lata, jednak ostatecznie taki proces doprowadza do kompletnego oddłużenia konsumenta oraz przywrócenia mu poprzedniej zdolności do normalnego funkcjonowania.

Tags: prawo, Sąd, bankructwo, majątek