W każdym państwie prawa karze się przestępstwa - też te finansowe wymierzone we wspólne dobro wszystkich obywateli


W Polsce, tak jak i w innych państwach prawa, mamy szereg różnych kodeksów karnych, które stanowią o granicach swobód obywateli.
Mówią, co jest dobre, a co złe w znaczeniu prawnym. Takie dla przykładu jest prawo (zobacz prawo gospodarcze) odnoszące się do finansów.


podróż
Source: pixabay.com


Komórka
Author: John Karakatsanis
Source: http://www.flickr.com


prawo karne skarbowe opiera się w naszej ojczyźnie na ustawie z 10 września 1999 roku. To tam określone są wszelkie aspekty działalności spółek, które rozumiane są jako niedozwolone i karalne. Dzięki temu arkuszowi sędziowie mogą określić czy ktoś powinien być ukarany za bezkarne działanie. Prawo to posiada swoistą misję do spełnienia. Po pierwsze, jest to rola ochronna. Prawo (adwokat - strona internetowa) musi przecież chronić kapitał państwa, ale także inne organizacje, przed posunięciami, które są zabronione i które mogłyby mieć na celu kradzież, wyłudzenie lub niepłacenie podatków. Rzecz jasna spektrum funkcji ochronnej jest o wiele większe. Tu jednakże przytoczymy jedynie te trzy opcje. Po drugie, jest to rola prewencyjno-wychowawcza. Chodzi o to, że poprzez pociąganie winnych do odpowiedzialności karnej daje się pozostałym jasny przekaz, że tego typu zachowanie nie skutkuje i że nie będzie tolerowane przez organy władzy. I w końcu po trzecie, jest to funkcja sprawiedliwości.
Nałożona kara musi być dotkliwa - tak bardzo, żeby sprawca nigdy później nie pomyślał o ponownym dokonaniu przestępstwa.


Pamiętajmy, że każde państwo prawa będzie wymagało od swych mieszkańców uznania Przepisów ze wszystkich ustaw oraz kodeksów.

Tags: Przepis, prawa, kraj, prawo karne