W jakich sytuacjach wybrać się do radcy prawnego zamiast do adwokata?


Choć radca prawny jest zajęciem znanym, to jednakże w naszej ojczyźnie jest niebywale niska świadomość obszaru pracy w tejże profesji. Częstokroć mylnie postrzegany jako doradca prawny, nie uczestniczący bezpośrednio w sądowych sprawach.


Dziś radcy a także adwokaci mają praktycznie takie same uprawnienia.


I radca i adwokat (Sprawdź prawnik karolina jurendt radom) może reprezentować nas w sprawach majątkowych, rodzinnych i w sprawach ubezpieczeniowych. Czym prócz tego zajmuje się radca ? Jest to fach stosunkowo "młody". Powstał w latach sześćdziesiątych i z początku służył obsłudze prawnej przedsiębiorstw państwowych w zawężonym obszarze. Co ważne, radca w owym czasie mógł wykonywać swą pracę tylko zostając w zatrudnieniu przez przedsiębiorstwo, nie był to więc tak zwany wolny zawód. Z upływem lat uprawnienia oraz charakter pracy radców coraz bardziej przybliżały się do fachu adwokata. Obszar spraw, jakimi może trudnić się radca prawny ulega notorycznemu rozszerzeniu.


50 złotych
Author: Karl Baron
Source: http://www.flickr.com


Do radcy prawnego możemy się zgłosić o wsparcie w przypadku kwestii z zakresu Sądu rodzinnego, administracyjnego albo cywilnego. Wyjątek stanowi tylko przedstawicielstwo w sprawach karnych i karnoskarbowych, owe dyscypliny w dalszym ciągu pozostają tylko w dziedzinie adwokatów. Zgodnie z regulacją radcy prawni mogą się zajmować udzielaniem rad prawnych, sporządzaniem prawnych opinii, opracowaniem różnego typu projektów aktów prawnych a także występowaniem przed urzędami i sądami.
Co istotne, wszelkie owe usługi mogą być świadczone z obszaru nieomal wszelkich kodeksów. Radca prawny może nam pomóc w obszarze prawa pracy, prawa cywilnego oraz ubezpieczeń społecznych albo prawa rodzinnego.

Tags: świadomość, Sąd, kraj, firmę