Studia prawnicze w Polsce. Czy warto się na nie decydować?


Studia prawnicze pozostają od wielu lat jednym z najchętniej wybieranych kierunków uczelni. Posiadanie konkretnego zajęcia wydaje się gwarantować pewność w późniejszych poszukiwaniach własnego miejsca na rynku pracy.


prawo
Author: Eselsmann™
Source: http://www.flickr.com


budowa domu
Author: Marttin Pettit
Source: http://www.flickr.com
Jednak czy faktycznie tak jest?


wyobrażenie - prawo
Author: Medard
Source: http://www.flickr.com


Współcześnie coraz więcej uczelni , zarówno prywatnych, jak także państwowych, oferuje studia prawnicze (prawnik - przejdź). Konkurują one między sobą w walce o kandydatów. Selekcjonując jedną z nich trzeba jednak mieć na względzie, że nie każda zapewnia takie same gwarancje jakości kształcenia. Jeśli chodzi o tak modny kierunek którym jest prawo (zobacz więcej), propozycja kształcenia różni się zależnie od uczelni. W toku 5-letniego nauczania student bada zagadnienia historyczno-prawne, naucza się podstaw logiki, zasad myślenia prawniczego jak też argumentacji prawniczej a także poznaje kluczowe dyscypliny prawa. W programie studiów przewidziane są też praktyki zawodowe. Mimo, że edukacyjna oferta przedstawia się bogato a sylabusy indywidualnych zagadnień obiecują zaawansowane umiejętności, to należy się liczyć z tym, iż nauka na wydziale prawniczym daje przede wszystkim wiedzę teoretyczną, zaś zastosowania jej w rutynie a również konkretnych umiejętności żakowie nabywają dopiero potem – na aplikacjach prawniczych, w czasie studiów natomiast – na praktykach, które wielu jednostkom ciężko pogodzić z obowiązkami na uczelni.


Samo ukończenie uczelni z pewnością wyekwipuje w mnóstwo cennych umiejętności jak też wiedzę, aczkolwiek nie może gwarantować zawodowego sukcesu. Tylko najlepsi kandydaci uzyskają zadowalające oferty pracy podczas trwania aplikacji prywatnych.

Tags: nauka, rzeczy, czas, umowa