Przemiany na pracowniczym rynku, jakie pojawiły się po aneksji Polski w szeregi Unii Europejskiej.


Wstąpienie Polski w szeregi Unii Europejskiej w dużym stopniu zmieniło na rynku pracy w naszym kraju. Znacznie wcześnie wprawdzie w ograniczonym zakresie emigracja funkcjonowała, ale działo się to wszystko niedużej skali. Aby otrzymać legalne zatrudnienie w którymś europejskim kraju należało załatwić o odpowiednie pozwolenia, przejść całą maszynę biurokracji, a i tak pewności nie było, że odpowiedź dostanie się pozytywną.
Pewna ilość ludzi pracowała na czarno, bez żadnych świadczeń oraz umów, takie osoby na przykład jechały na wycieczkę i później w danym kraju pozostawały. Lecz w skali wszystkich zatrudnionych był to niewielki procent, zupełnie nie wpływający na krajowy rynek pracowników. I funkcjonowało to wszystko w ten sposób do 2004 roku, gdyż wtedy właśnie rozpoczęła się rewolucja, która trwa po dziś dzień. Wstąpienie do Unii sprawiło, że nagle przed naszymi pracownikami stanęła otworem duża część krajów członkowskich, a internet i gazety zaczęły wypełniać się ogłoszeniami typu oferty pracy zagranica. Zobacz również: oferty pracy za granicą.Szasuje się, że do pracy w krajach członkowskich Unii wyjechało nawet parę milionów ludzi. Jest to już kilka procent wszystkich pracujących, i liczba taka w jakiś już sposób może wpłynąć na to, co dzieje się w Polsce.
Praca za granicą
Author: Rainer Stropek
Source: http://www.flickr.com
Emigrowali bardzo różne osoby, byli studenci, którzy nie mogli dostać swojego pierwszego zajęcia, dorośli ludzie z małych wiosek, gdzie występowało duże bezrobocie, czy też wykształceni, doświadczeni specjaliści szukający nowych możliwości rozwoju. Rzecz jasna podstawową sprawą, jaka w większości przypadków miała wpływ na decyzję, były płace, najczęściej kilkakrotnie większe niż w naszym kraju. Autor:
W niektórych regionach małe wsie i miasteczka wręcz się powyludniały, gdyż kto tylko dał radę, to pakował walizkę i wsiadał w busa do Anglii. Część z ludzi, którzy dziesięć lat temu wyjechali, w pewnym momencie powróciła, lecz zdecydowana większość z nich najprawdopodobniej zostanie do końca w obcym kraju. Co więcej, cały czas ukazują się nowe ogłoszenia o pracę, zachęcające kolejnych ludzi do wyjazdu.