Poprawki w Prawie Budowlanym.


Rząd stara się już od znacznego czasu przekształcić czy też usprawnić ustawę Prawo Budowlane, ponieważ dzisiaj nadmierna ilość czynności powiązanych z postępowaniembudowlanym opóźnia powstawanie inwestycji. Niewykluczone, że nowe przepisy wejdą w życie na początku 2014 roku.


Na czym miałyby polegać te zmiany obecnego prawa budowlanego? Głównie rząd chce znieść wymóg pozyskiwania zgody na budowę.

Domek jednorodzinny
Author: Dave Conner
Source: http://www.flickr.com
Dotyczy to części domów jednorodzinnych. Do takich domków wliczają się budynki, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki objętej inwestycją. Wtenczas trzeba by było jedynie zakomunikować starostwu planowaną budowę. Do tego typu zgłoszenia należałoby jeszcze dodać projekt budowlany. Jeśli urząd stwierdziłby, że mimo wszystko potrzebne jest w tym przypadku pozyskanie pozwolenia na budowę wtenczas miałby 30 dni na zgłoszenie takiego sprzeciwu. Jeżeli by tego nie uczynił to byłaby to tak nazywana milcząca zgoda na zaczęcie budowy. Także można wysunąć żądanie o zaświadczenie z urzędu o braku sprzeciwu wobec zgłoszenia, ażeby na wszelki wypadek mieć dowód no to, że budowa przebiega zgodnie z prawem. W razie wątpliwości, zawsze dobrze jest się poradzi lexperts.pl/specjalizacje/prawo-budowlane/a, to nie jest obecnie duży wydatek, a spokój ducha jest jednak bezcenny. Jeśli chodzi o ukończenie budowy to też ma być ono prostsze. W miejsce wniosku o pozwolenie na użytkowanie osoba budująca się składałaby komunikat o ukończeniu budowy.

Czy Twoim zdaniem ten wątek jest bardzo ciekawy? Jeśli tak sądzisz, to kliknij na pełen tekst (https://www.tax4business.pl/author/patrycja/) - tam odnajdziesz nie mniej absorbujące dane.

Wtedy czas wyczekiwania na dostanie tak nazywanej milczącej zgody na użytkowanie byłoby skrócone do 14 dni.


Teraz jest to 21 dni. Tego typu procedura o powiadomieniu skończenia budowy używana będzie nie tylko w wypadku budynków jednorodzinnych, ale także na przykład zakładów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, parkingów. Kolejnym ułatwieniem ma być projekt budowlany bez oświadczenia o wodzie, prądzie, ciepła, gazu. Oznacza to, że nie będzie konieczne, żeby do projektu budowlanego dodawać oświadczeń o zapewnieniu dostaw prądu, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do rozlicznego rodzju sieci przykładowo do sieci wodociągowej. Zmiany wyglądają korzystnie i powinny usprawnić wiele dziedzin życia budowlanego. Przetargi powinny odbywać się sprawniej, prawnik będzie miał mniej pracy, budowy będą postępować szybciej i ogólnie im mniej papierologii, tym lepiej.Tags: przepisy, prawo, budowa, budynki, projektu