Pierwsze mieszkanie - z rynku pierwotnego czy wtórnego?


Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru pomiędzy nowym lokalem, który oferuje deweloper a nieruchomością z tzw. rynku wtórnego. Pomimo ogólnie obowiązującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, decyzja nie jest wcale prosta i wymaga spokojnego przemyślenia oraz analizy własnych oczekiwań i możliwości.

W naszym artykule, postaramy się opisać wszystkim zainteresowanym kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, warunkujących wybór: rynek pierwotny a może wtórny.

Lokalizacja nieruchomości

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najbardziej istotnych czynników, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to czynnik, w sporym zakresie warunkujący atrakcyjność oraz cenę danej nieruchomości (). Budynki mieszkaniowe, realizowane przez deweloperów są zazwyczaj umieszczone na obrzeżach miast, co jest spowodowane dostępnością gruntów budowlanych oraz ich mniejszą ceną. Atutem takiej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejszy ruch, minusem - przymus dojazdu np. do pracy. Osobom zainteresowanym lokalem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie odstępstw od powyższej reguły lub kupno mieszkania na rynku wtórnym. W tym przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą cenę, jaką będą musieli zapłacić za własne Cztery Kąty.

Etap ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf
Author: Knauf Sp. z o.o.
Source: Knauf Sp. z o.o.
Nierzadko decyzja o nabyciu mieszkania od firmy deweloperskiej podejmowana jest jedynie w oparciu o analizę dostarczonych wizualizacji budowanej inwestycji. Ten fakt sprawia, że osoby chcące kupić mieszkanie muszą zdecydować się na kupno „kota w worku”, a o realnych atutach i minusach lokalu dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tej kwestii zdecydowaną przewagę mają lokale z ”drugiej ręki”. Potencjalny klient może z łatwością obejrzeć mieszkanie, co na pewno pozwoli mu zorientować się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte swojej ceny.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura zlokalizowana w otoczeniu mieszkania w znacznym stopniu wpływa na komfort życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o kupnie mieszkania Wrocław z rynku wtórnego mamy sposobność do pełnej oceny jego otoczenia. czas jaki upłynął od oddania nieruchomości umożliwił inwestorowi dopracowanie otaczających je skwerów czy placów zabaw oraz umożliwił rozwój miejscowej infrastruktury. Nieco gorzej wyglądają fakty w w odniesieniu do projektów firm deweloperskich, gdzie stopień rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu


Wyświetl większą mapę
Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych potrzeb jest ważną cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. Na tym polu dużą przewagę mają nieruchomości z rynku pierwotnego. Deweloperzy często oprócz mieszkań w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przebudowy lokalu według sugestii nabywcy, co pozwala kupującemu na przystosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już w czasie jego budowy. Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie mają osoby, które podjęły decyzję o nabyciu mieszkania na rynku wtórnym. Ponadto przebudowa mającana celu np. zmianę układu pomieszczeń, ze względu na zastosowaną przy budowie nieruchomości technologię, może być trudny do wdrożenia lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Koszty realizacji transakcji

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe powiązane z przeniesieniem własności. Dodatkowo, w przypadku gdy kupuje mieszkanie w stanie deweloperskim, powinien liczyć się z kosztami wykończenia lokalu. Nabywając mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów sądowych i notarialnych, kupujący musi zapłacić podatek (czytaj też podanie o staż) CPP, wynoszący 2 % ceny transakcyjnej. W sytuacji, gdy korzystał z usług biura nieruchomości, musi także opłacić opłatę prowizyjną, która w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości waha się w przedziale 1,5 - 3% wartości transakcji.

Jak widać, aby dokonać optymalnego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić własne potrzeby oraz dogłębnie przeanalizować wiele istnych elementów, mających wpływ na atrakcyjność mieszkania.

Tags: mieszkania, mieszkanie, nieruchomości, rynek pierwotny, inwestycji, infrastruktura, rynku, remontu, mieszkań