„Panie Pilocie, dziura w samolocie”, czyli tematyka z cyklu jakie przywileje przysługują klientowi linii lotniczych


Wielu z nas organizując wakacje, bądź delegacje wybiera lot samolotem. Statystycznie jest to najlepiej wyposażony i najszybszy środek transportu. Jednakże czy jak kupujecie bilet lotniczy czytacie prawami jakie wam przysługują? Męczące przedpołudnie w pracy bądź też podróż tramwajem na uniwersytet wystarczy, aby wyszukać stronę internetową linii lotniczych i sprawdzać w jakiej cenie są bilety. Ostatnio jest to powszechny widok, ponieważ bilety szczególnie last minute są niedrogie.

samolot na pasie startowym
Author: Richard, enjoy my life!
Source: http://www.flickr.com
Prawa, które będę chciała przedstawić obowiązują pasażerów odbywających podróż w granicach krajów Unii Europejskiej oraz pasażerów kursujących z lotniska, które mieści się na terytorium Unii do innych krajów lub też podróżujących do UE z innych krajów przewoźnikiem wspólnotowym (przeczytaj więcej). Pamiętajmy, że nabywając bilet danego przewoźnika lotniczego, ma on na celu otoczyć nas opieką w razie anulowania lotu, odmowy przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera lub też znacznego opóźnienia lotu.Transporter powinien zapewnić wtedy wyżywienie i napoje, dwie rozmowy telefoniczne, możliwość wysłania e-maila, faksu czy też nocowanie w hotelu i transport pomiędzy lotniskiem a hotelem. Możemy się starać o odszkodowanie za opóźniony lot. O pradę możemy zgłosić się do konkretnych firm zajmujących się pozyskiwaniem zwrotów pieniędzy za szkody pasażerów. Takim przedsiębiorstwem jest m.in. AirCashBack. Stawki odszkodowań są ustalone z góry przepisami prawa. W indywidualnych przypadkach decyduje przestrzeń pomiędzy portem wylotu a portem docelowym. W sytuacji kiedy na przykład nastąpiło opóźnienie lotu, które spowodowało zwłokę w transporcie do portu docelowego o minimum 3 godziny, odmowy przyjęcia na pokład samolotu lub odwołany lot należy się podróżnikowi 250 euro dla lotów na odległości 1500km.

Jeśli zaciekawił Cię niniejszy tekst, bez ociągania przeczytaj dodatkowo inne warte przeczytania wpisy - z pewnością też Cię zaintrygują!


Istotną poszlaką w postępowaniu o zwrot pieniędzy jest czas opóźnienia, minimalny czas opóźnienia by móc starać się o zwrot pieniędzy to 3 godziny od planowanego dotarcia do portu docelowego. Jednakże są wyjątki, które wyłączają szansę ubiegania się o odszkodowanie. Do najczęściej występujących należą: niekorzystne warunki atmosferyczne, wojny domowe np. w Egipcie, czy demonstracje pracowników lotniska. Postępowanie może trwać nawet do 7 miesięcy Prawa pasażera to ważny aspekt, który powinien znać każdy podróżujący. Gdy coś się wydarzy, a my nie będziemy walczyć o przysługujące nam przywileje, to możemy mieć żal do nas samych, w końcu „nieznajomość prawa szkodzi.

Tags: lot samolotem, podróże, przewoźnik, lotniska, pokład