Odliczenie podatku VAT ciągle ogromnym kłopotem dla niejednego podatnika


Każdy właściciel firmy ma określone powinności względem urzędu skarbowego. Fiskus chce wiedzieć jakich dokonaliśmy sprzedaży, co nabyliśmy, oraz jaki mamy z tego zarobek bądź stratę. Jednym z wymaganych przez urząd skarbowy papierów jest deklaracja VAT. Tyczy się ona tylko tych przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT. Dlatego trzeba sporządzać specjalną ewidencję VAT. Deklaracja VAT zależnie od rodzaju odliczenia winna zostać złożona w określonym czasie.


podatki
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com
Częstą bolączką właścicieli firm jest brak odpowiedzi na pytanie, od jakich towarów można odliczyć podatek VAT (Cena Biznesu). Fakt ten wywodzi się z zawiłości przepisów prawa, ale również z niedostatecznej wiedzy przedsiębiorców. Dla przykładu. Ze strony przedsiębiorców pojawiają się pytania typu: „Jestem właścicielem samochodu ciężarowego nie posiadającego świadectwa homologacji, czy mam prawo odliczyć podatek VAT od paliwa?” Co to jest homologacja? Homologacja to najkrócej wykaz danych technicznych, jakie winien spełniać konkretny pojazd, by mógł zostać zarejestrowany i dopuszczony do ruchu (jak kupić samochód z homologacją).

Dlatego też na powyższe zapytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ powinno być bardziej uszczegółowione. Coraz to częściej przedsiębiorstwa korzystają ze środków unijnych. Dotacje unijne w kontekście podatkiem VAT również stanowią dla przedsiębiorców spory problem .https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-fundusze-unijne-2015-wszystko-co-musisz-wiedziecana. Otóż po pierwsze, nie ma jednego rodzaju dofinansowania, druga sprawa, dofinansowania unijne pochodzą z różnych źródeł dotowania.


Bez względu na rodzaj i źródło pochodzenia najogólniej dofinansowanie unijne można sklasyfikować na dwa rodzaje: wypłacane i otrzymywane, które w dalszej kolejności dzielą się na mniejsze kategorie. Jeśli chcemy dowiedzieć się czy możemy odliczyć VAT na danym przykładzie, należy zgłębić temat. Jeśli trapią nas jakiekolwiek wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest poradzić się fachowców. Jeżeli chodzi o podatek VAT, można spróbować zaczerpnąć informacji u źródła, czyli w urzędzie skarbowym w dziale VAT. Niestety, urzędnicy rzadko chętnie służą pomocą, ale do naszej dyspozycji mamy biura doradztwa podatkowego.

Tags: firmy, VAT, podatek, przedsiębiorca, pojazd