Kiedy sam pracodawca mógłby prowadzić kursy BHP?


Pracownik w dowolnej spółce powinien zaliczyć takie szkolenie, aby rozumiał jak bezpiecznie i dobrze wykonywać swoją pracę. Do organizacji tego typu szkoleń zobligowany jest zwierzchnik oraz powinien je powtarzać co jakiś okres, żeby utrwalić wiedzę z określonej dziedziny.


Takie przeszkolenie to kurs BHP, jakiego częstotliwość realizowania jest uzależniona od zajmowanego etatu.
halley, aktuariusze, rezerwy24


Ci członkowie personelu, którzy zajmują robotnicze stanowiska oraz wykonują wyjątkowo niebezpieczne zadania, muszą tego typu kursy odbywać co roku. Szczególnie jeżeli działalność jest szczególnie groźna dla zdrowia np. praca na wysokości.

Jeżeli interesuje Cię to zagadnienie, to odsyłam do źródła (https://www.winski.pl/komercjalizacja-wynalazkow.html), ponieważ odnajdziesz tam mnóstwo fascynujących Cię tematów, które są tam opisane.

Raz na trzy lata instruktaż powinni przejść robotnicy zajmujący stanowiska robotnicze nie wykonujący groźnych zadań. Sam pracodawca również powinien przejść takie szkolenie. Jego kurs ważny jest przez 5 lat. Tak samo ważny kurs jest dla osób, które zarządzają pracownikami, a zwłaszcza kierowników i brygadzistów. Raz na sześć lat kurs (bhpprofesjonalnie.pl/ > przejdź na naszą stronę ten odnośnik) powinni zaliczyć pracownicy biurowo-administracyjni.


Pracodawca posiada obowiązek wyznaczyć w obrębie firmy osoby do udzielania pierwszej pomocy oraz do wykonywania czynności w zakresie ewakuowania pracowników oraz zwalczania pożarów. Kiedy pracodawca zatrudnia wyłącznie pracowników małoletnich lub z niepełnosprawnością, czynności z przedziału zwalczania pożarów oraz udzielania pierwszej pomocy może prowadzić sam. Przepisy nie mówią dokładnie zakresu szkolenia, jakie muszą odbyć osoby ustalone do udzielania początkowej pomocy oraz do wykonywania działań z zakresu ewakuacji pracowników i zwalczania pożarów. Takie kursy mogą zostać aktualizowane w granicach zwykłych szkoleń BHP. Osoby, jakie wyznaczone są do wykonywania zadań w zakresie ewakuacji i ochrony przeciwpożarowej nie muszą mieć specjalnych umiejętności w takiej dziedzinie.
Muszą posiadać tylko skończone szkolenie BHP zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy. Pracodawca powinien zatroszczyć się o to, aby przeszkolenie było przeprowadzone w zgodzie ze stanowiskami występującymi w zakładzie pracy.

Tags: osoby, zadania, etat