Podstawowe różnice między radcą prawnym a adwokatem, kiedy można udać się po poradę do każdego z nich


Dla niejednej osoby adwokat i radca prawny to dokładnie taka sama osoba, jedynie nazywająca się nieco inaczej. Rzeczywiście obecnie w coraz większym stopniu różnice między nimi zaczynają się zacierać, pomimo że formalnie nadal są to dwa niezależne zawody. Zarówno adwokaci jak i radcy prawni cały tok studiów mają dokładnie taki sam, dopiero po wybraniu aplikacji ich drogi idą w trochę oddzielnych kierunkach. Zasady pracy w każdym z tych zawodów będą regulować odpowiednie ustawy, i w oparciu o nie radcy i adwokaci będą wykonywali swoje obowiązki.

prawnik
Author: Steven Vance
Source: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy najbardziej istotne są dwie różnice, jedna będzie dotyczyć sposobu świadczenia usług, a druga możliwości reprezentowania przed sądami w niektórych sprawach. Podstawowe zadania, to znaczy udzielanie porad prawnych, redagowanie opinii lub opracowanie najróżniejszych aktów i umów są w każdym przypadku takie same. Warto poznać, czym w praktyce radca prawny Wrocław - charakterystyka - różnił się będzie od adwokata, jeśli zajdzie kiedyś potrzeba skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.Jeśli chodzi o sposób świadczenia swoich usług, to główną różnicą jest to, że adwokatów - dodaj serwis do stron zaufanych nie można zatrudniać w oparciu o umowę. Jedyną możliwością będzie dla nich kancelaria Wrocław, prowadzona albo samodzielnie, albo razem z innym adwokatem - jedna z wrocławskich kancelarii. Dlatego też niemożliwe jest zatrudnienie adwokata w firmie na umowę, jeśli jakaś firma ma tego typu potrzebę to musi skorzystać z usług radcy. Kolejną istotną różnicą między tymi zawodami jest możliwość reprezentowania w określonych sprawach.

Radcy prawni w oparciu o ustawę nie będą mogli robić tego przy sprawach karno-skarbowych i karnych - w przypadku takich spraw obrońcami będą jedynie adwokaci. Co prawda aktualne przepisy pozwalają na obecność radców, lecz jedynie w charakterze pełnomocnika strony. Tak więc widać, że w niejednym przypadku nie będzie znaczenia, czy się ktoś uda się do radcy, czy adwokata, u każdego takiego prawnika na pewno otrzyma odpowiednią pomoc. Jeśli jednak będzie się szukać obrońcy do obrony w przypadku jakiegoś przestępstwa, to jedyną opcją zostanie adwokat.

Tags: radca prawny, Adwokat, radcy, pomoc prawna