Jakich danych może żądać zwierzchnik w momencie zatrudniania pracownika?


Gdy stawiamy się na rozmowę wstępną do potencjalnego pracodawcy nie zawsze zdajemy sobie sprawę, których dokumentów ma prawo wymagać nowy dyrektor. Oprócz podstawowych informacji jak imię czy PESEL, w co poniektórych wypadkach moglibyśmy zostać spytani o informacje na temat naszych dzieci czy też niekaralności.
W zdecydowanej części przypadków nie przedstawia to najmniejszego problemu, jednak sądowe poświadczenie tego, że nie byliśmy nigdy sądownie skazani, wymaga udania się do określonego urzędu, sporządzenia określonego wniosku oraz wniesienia opłaty. Niemniej jednak zwierzchnik posiada prawo (więcej w tym serwisie) oczekiwać takiego poświadczenia jedynie wtedy, gdy wymagają tego odrębne przepisy.

Na tej stronie jest sporo rzeczowych wiadomości, ale prędko przeczytaj też pozostałe szczegóły tu (https://www.notariuszpokojski.pl/). One również są bez dwóch zdań godne uwagi.

Dla przykładu są nimi te, które dotyczą m.in. kierowców taksówek. korporacja taksówkarska ma prawo żądać od kandydata poświadczenia niekaralności jeśli chodzi o temat umyślnego przestępstwa przeciwko zachowaniu bezpieczeństwa w komunikacji, a także przeciwko zdrowiu, środowisku czy wiarygodności dokumentów.


sądownie
Author: Fabrice Florin
Source: http://www.flickr.com


Wykaz tego typu zawodów jest o wiele większy oraz obejmuje np. ochroniarza, przewodnika turystycznego czy też inspektora kontroli skarbowej. Z innej strony nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań, żeby kandydat samodzielnie przedstawił pracodawcy tego typu poświadczenie. To naturalnie mogłoby zwiększyć nadzieje uzyskania danej pracy.
Pracodawca jednak nie ma prawa przechowywać takiego dokumentu bez oddzielnej zgody zatrudnionego. Jest tak dlatego, że wymienione poświadczenie zawiera tzw. dane wrażliwe, do przetwarzania których wymagana jest zgoda osoby, której takie informacje się tyczą.

Tags: korporacja, temat, UG