Jak powinien być dzielony spadek i kto nie ma obowiązku opłacać podatku od jego nabycia?


Kiedy nabywamy Spadek po zmarłej osobie, powinniśmy najpierw uzyskać potwierdzenie dziedziczenia albo stwierdzenie nabycia spadku. Następnie spadkobiercy mogą rozpocząć dzielić tzw.


masę spadkową.
Jeśli kontakty pomiędzy spadkobiercami pozostają właściwe, zazwyczaj wystarczy umowa dziedziczenia. Jeśli jednak pomiędzy spadkobiercami występują jakiekolwiek nieporozumienia, spadek mógłby zostać rozdzielony sądownie (więcej na stronie). Wg litery prawa dziedziczenie następuje już w chwili śmierci spadkodawcy i mogłoby następować wyłącznie na mocy ustawy (umowy lub orzeczenia sądu) albo testamentu. Art. 931 § 1 kodeksu cywilnego mówi, że spadek należy się w pierwszej kolejności dzieciom oraz współmałżonkowi spadkodawcy. W takiej okoliczności spadek może być podzielony po równo, przy czym część, która ma przypaść współmałżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całej masy spadkowej. Istotne jest też to, że posiadają do niego prawo także dzieci, które pochodzą ze związku nieformalnego. Dlatego też w sytuacji, gdy np. zmarły tata miał potomstwo z konkubiną, to potomstwo to może dziedziczyć w identycznej części, co dziecko narodzone w związku małżeńskim.


paszport
Author: Juan Cabanillas
Source: http://www.flickr.com


Zazwyczaj stosuje się w takich sytuacjach łatwy podział (polecana kancelaria adwokacka przy podziale majątku: www.kancelaria-cpr.pl/oferta/podzial-majatku/) na zasadach 50 na 50, jednak jeśli między tego typu dwójką potomstwa jest tzw. kość niezgody, spadek musi być rozdzielony sądownie. Jeżeli zmarły nie zostawił ostatniej woli, to musi być zastosowane dziedziczenie ustawowe. Bardzo istotne jest również zapłacenie podatku od nabytego spadku.


Od tego obowiązku zwolnieni są członkowie bliskiej rodziny, zatem życiowy partner i potomstwo, ale także rodzice czy pasierb. Nie mają oni obowiązku opłacać opodatkowania bez względu od wielkości spadku.

Tags: dzieci, moc, Spadek, zysk