Czy wyprawa samolotem to komfort oraz ekonomia czasu? Naturalnie, ale nie zaszkodzi zapoznać się z prawami, które stoją na naszej straży.


Podróże kształcą – to stwierdzenie usłyszymy od wielu ludzi i sami ich doznając mało prawdopodobnym jest, że się z nimi nie zgodzimy. Każda wyprawa wiąże się jednak z niezbędnością transportu. Jaki rodzaj wybierzemy zależy już od nas oraz naszego kapitału, a także ekstra okazji upowszechnianych w Internecie.
poczekalnia lotniska
Author: Jack Miller
Source: http://www.flickr.com
Transport kolejowy wydaje się być idealnym rozwiązaniem, aktualnie także w Polsce. Posiadamy dużą powierzchnię, co umożliwia przechadzanie się po pociągu oraz rozprostowanie nóg. Szczególnie uznawane są wagony przedziałowe, które zapewniają pewnego typu prywatność. Na nieszczęście, w państwach zachodnich są one zwykle bardzo drogie, a w mniej rozwiniętych podróż trwa nadmiernie długo. Samochód jest wygodną opcją, ale dość kosztowną oraz wycieńczającą. Autobus – nazbyt długa wyprawa oraz nazbyt niewygodna.

Jeśli ciekawi Cię przedstawiany artykuł, odszukaj witrynę (https://adwokatjurendt.pl/obsluga-jednostek-budzetowych/), która podnosi podobne wątki, również będą na pewno interesujące.

Pomijając promy zostaje nam samolot. Jest to nade wszystko wybierany środek transportu, jeżeli jedziemy na wakacje za granicę albo w daleką podróż, także biznesową. Zanim jednak wsiądziemy na pokład ważne, aby sprawdzić jakie są prawa pasażera. Zobacz więcej tu - PortalPrawa w PolsceNiekoniecznie każdy zdaje sobie sprawę, że transportowiec lotniczy jest zmuszony osłonić opieką pasażerów w przypadku odwołania lotu, odmowy przyjęcia na pokład wbrew woli pasażera, czy znacznego opóźnienia lotu. Oznacza to, że nie musimy kłopotać się nadplanowymi kosztami. Co ciekawe, w tej sytuacji przypada nam prawo bezpłatnego wyżywienia i napojów, dwie rozmowy telefoniczne, faksy, dalekopisy albo e-maile, a także zakwaterowanie w hotelu angażując w to transport pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania.

Odszkodowania

Lotnisko
Author: Benson Kua
Source: http://www.flickr.com
Pytania budzą się ze zdwojoną mocą, gdy w grę wchodzi odszkodowanie za opóźniony lot (szczegóły). W Unii Europejskiej wdrożono rozporządzenie WE 261 z 2004 roku, które stanowi ustawę stosującą się do praw pasażerów. Muszą je respektować wszystkie kraje, które są współuczestnikami porozumienia. Pewne jest, iż kompensatę winien otrzymać pasażer, któremu zgłoszono sprzeciw wejścia na pokład z powodu przepełnienia. Następne postanowienie mówi, iż jeżeli lot miał co najmniej 3-godzinne spóźnienie to partycypant przelotu ma prawo do otrzymania zadośćuczynienia. Jednakże, nie jest ono akceptowane w sytuacji, kiedy spóźnienie jest spowodowane uwarunkowaniami nadzwyczajnymi, tj. atmosferycznymi lub strajkami.

Rozporządzenie, które weszło w życie w 2005 roku zupełnie zmieniło wizję praw pasażerów i opłaca się dogłębnie się z nim zaznajomić.

Tags: lot, lotnisko, transport, autobus, pasażer, strajk