Czy pasażerowi przysługuje zapłata, gdy jego przelot został odwołany?


Przemieszczanie po świecie stało się obecnie prostsze za sprawą rozwoju techniki lotniczej. W dobie globalizmu podróżowanie samolotem nie jest już możliwe wyłącznie dla wąskiej grupy bogaczy. Teraz latanie samolotem jest dostępne także dla ludzi mniej zamożnych. Jeżeli kupi się bilet odpowiednio wcześniej, to można lecieć niemal za przysłowiową złotówkę. Dlatego zarówno wyprawy dla naszych lokalnych biznesmenów, jak i przeloty na wczasy stały się możliwe faktycznie dla każdego mieszkańca Polski. Przelot samolotem jest tymczasem dla wielu ludzi nowym doświadczeniem. Toteż wielu z nich nie wie, jakie dotyczą ich przepisy. Należałoby więc się z nimi zapoznać, bo wówczas będzie możliwe w pełni czerpanie z praw jakie nam przysługują.

Lotnisko
Author: Nelson L.
Source: http://www.flickr.com
Wykupując bilet lotniczy powinno się pamiętać, że miejsce zakupu czy obywatelstwo klienta nie powinno być przyczyną wyższej ceny biletu. Prawo strzeże pasażerów linii lotniczych w przypadku, gdy lot z powodu nadkompletu rezerwacji odmówiono klientowi wstępu na pokład samolotu, gdy przelot ma opóźnienie dłuższe niż 3 godziny czy gdy lot został odwołany. Aby móc ubiegać się o odszkodowanie, to powinno się do tego jeszcze spełnić dodatkowe warunki. Pierwszym warunkiem jest to, że sam wylot powinien odbyć się z terytorium Unii Europejskiej (w najnowszym artykule). Jeżeli ten warunek nie jest wypełniony, to istnieje jeszcze drugi: jeśli użytkownik przylatuje samolotem przewoźnika pochodzącego z Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii czy Norwegii.

przejdź do strony
Spełnienie powyższych warunków uprania pasażera do domagania się odszkodowania. Jest o co się starać, bo można dostać od 250 do sześćset euro. Wysokość kwoty wypłaty zależy przede wszystkim od długości trasy. Jeśli lot odbywa się w obrębie państw Unii Europejskiej, to przysługują pasażerowi ściśle określone sumy pieniędzy: jeśli podróż miała wynosić do 1500 km, to należy mu się 250 euro. Jeżeli tymczasem podróż miała wynosić powyżej 1500 km, to należy się pasażerowi 400 euro. Trochę inaczej wyglądają stawki w przelotach między lotniskami poza państwami członkowskimi Unii Europejskiej a wewnątrz Unii. Wówczas za przelot do 1500 km należy się 250 euro. Jeśli podróż miała być odbyta w odległości do 3500 km, to należy się 400 euro. Jeśli odległość miała być większa, to 600 euro.

Czy zainteresowała Cię treść tej witryny? Chcesz zgłębić większą ilość informacji? To, odwiedź stronę (http://www.rozwodznim.pl/), która da Ci mnóstwo interesujących faktów.

Więcej informacji znajdzie się wpisując w wyszukiwarce frazę: "odwołany lot odszkodowanie".

Czy ten artykuł Cię zainteresował? W takim przypadku zobacz odmienny polecany serwis kancelaria adwokacka częstochowa, który także zawiera absorbujące materiały.

/J]


Tags: lot, odszkodowania, linii lotniczych