Czy da się przetrwać rozstanie i powrócić do formy?


Rozwód to zdarzenie, które łączy w sobie wiele skomplikowanych uczuć. Są one tak duże, że wielu psychologów jest przekonanych, iż rozwód jest doświadczeniem nawet trudniejszym niż śmierć bliskiej osoby.


Wiąże się to z całą gamą emocji połączonych ze stratą, do których dochodzą uczucia takie jak wstyd, wściekłość na siebie lub (byłego już) partnera, upokorzenie, często poczucie porażki.


Rozwód miesza to wszystko w tak dużych ilościach, że wywołuje u niejednej osoby niemałe traumy, które utrudniają powrót do normalnego, spokojnego życia.


Lublin
Source: flickr.com


Nie dostaniemy recepty na spokojny rozwód.

Na niniejszej stronie jest sporo praktycznych wiadomości, ale prędko sprawdź także dodatkowe szczegółowe informacje dobry adwokat kraków. One również są bez wątpliwości warte zainteresowania.

Niektórym wydaje się wręcz, że opanowanie emocji jest w tym okresie niemożliwe. Na szczęście istnieją przykłady dowodzące, że spokojne rozwiązanie małżeństwa jest możliwe.
Po rozwodzie także nie jest prosto. Po nim następuje normalne życie, które nigdy nie będzie takie samo. Wielu rozwodników zastanawia się, czy istnieją sposoby, żeby łatwiej przetrwać trudne miesiące po definitywnym rozstaniu. Uniwersalne środki niestety nie istnieją, ale można szukać pocieszenia w bardzo prostych rzeczach. Jedną z nich jest wymiana myśli z kimś życzliwym, innym – pozwolenie sobie na wyrzucenie złości i na płacz. Skomplikowane emocje naprawdę potrzebują ujścia, a płacz jest zdrową reakcją organizmu i nie ma co go powstrzymywać.


Po rozwodzie można, a nawet powinno się, przeżyć proces żałoby po stracie, który pomaga zakończyć mroczniejszy etap w życiu. Trochę potrwa, nim zdoła się ułożyć życie na nowo. Żałoby i dochodzenia do siebie nie przyspieszymy. Z tego powodu nie musimy słuchać porad typu „uśmiechnij się i wyjdź do ludzi”. Dobrze jest poznać nowe rzeczy, ale przyjdzie na to czas.


Najpierw lepiej zmienić porę wstawania i trasę jeżdżenia do pracy, żeby nie powielać tego, co robiliście razem.


Pamiętajmy też, że porządnie opłakane rozstanie daje szansę na nowy początek. A jeśli w nie możemy w to uwierzyć, to pamiętajmy, że czas faktycznie leczy najboleśniejsze rany.

Tags: emocje, życie, IT, rozwiązanie