Bycie pracodawcą to duży obowiązek - sprawdź, jakie prawa oraz obowiązki ma pracodawca


Gdy posiadamy swoją firmę, mamy wobec niej dużo obowiązków. Osoby, które zatrudniamy muszą mieć pewność, że stoimy za nimi murem, jeśli będą dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków. Musimy również nie zapominać, że czasem warto jest podpisać dodatkową umowę z pracownikiem, jedną z takich umów może być na przykład umowa o zakazie konkurencji. Oczywiście nie zawsze pracownicy mają ochotę się na to zgodzić. Jednak, kiedy ta umowa będzie obejmowała jedynie czas czynnej pracy w konkretnej firmie to okej, ale czasem klauzula o zakazie konkurencji wiąże nas na dłużej, dlatego zanim podpiszemy umowę musimy ją punkt po punkcie przeanalizować.


Będąc szefem w przedsiębiorstwie musimy zadbać o to, żeby w odpowiedni sposób dokonano księgowania wynagrodzeń. Kiedy chodzi o księgowanie wynagrodzeń, to branie pod uwagę tego, jakie wypłaty otrzymują poszczególni pracownicy, w tym wyszczególnienie, na co dokładnie przekazywane są pieniądze odciągane z ich wypłat (czytaj o umowie o zakazie konkurencji). Z tego powodu do ewidencji wynagrodzeń potrzebny jest zdolny księgowy i w tych czasach potrzebne będą również programy ułatwiające owe księgowanie. Należy też pamiętać, o tym żeby wynagrodzenia były przekazywane na konto pracowników we właściwym terminie. Bo nie jedynie parownik ma wywiązać się ze swoich obowiązków, ale również pracodawca.
dokumenty
Author: Random McRandomhead
Source: http://www.flickr.com


Nim pójdziemy do sądu

Jeżeli trzeba pozwać kogoś o alimenty - alimenty Warszawa- http://kancelaria-cpr.pl/oferta/adwokat-alimenty/ - albo chcemy się rozwodzić, to powinniśmy pamiętać, że na początek należy ułożyć pozew. A jak napisać pozew do sądu? Nie zawsze jest to banalna sprawa, należy dowiedzieć się w jaki sposób prezentuje się ogólny wzór (zobacz wzór przemysłowy a użytkowy) i pisać . Jednak, jeśli nie należy do osób, które dadzą sobie radę z takim pozwem, to powinniśmy pójść do prawnika.


Oczywiście wizyta i napisanie dla nas pozwu kosztuje, ale jeśli zależy nam by sąd przyjął pozew, to powinien być on odpowiednio napisany. W sytuacji, kiedy sprawa nie dotyczy wielkich pieniędzy pozew należy spisać na właściwym formularzu. Nie będzie więc trzeba uciekać się do wsparcia prawnika, bo nie jest to skomplikowana sprawa (zerknij na Ale, jeżeli mówimy o dużej kasie to sensowniej wesprzeć się osobami, które prawnikami.

Tags: PRacownik, wypłata, formularz